bir-enstruman-calmanin-beyninize-yararlari

Piyano eğitiminin çocuklar için 10 faydası…

1. Vücut Koordinasyonunu Geliştirir
piano-cocuk-05

Piyano Eğitimi öncelikle el-göz koordinasyonunu geliştirdiğinden çocukların yazı yazmayı kolay öğrenmelerini sağlar. Bunun yanı sıra güzel el yazısı yazma yeteneği geliştirir.

2. Konsantrasyon Süresini Arttırır

piano-cocuk-02
Piyano çalarken nota takibi yapmak, eseri aynı tempo ile devam ettirmeye çalışmak odaklanmayı öğretir. Küçük yaşlardan itibaren düzenli Piyano Eğitimi almanın bireylerin konsantrasyon sürelerinin gelişmesine katkı sağladığı kanıtlanmış.

 

3. İşitsel ve Sözel Beceriler Geliştirir

piano-cocuk-03

Piyano Eğitimi alan çocuklar çevrelerindeki seslere karşı duyarlılık geliştirir. Örneğin; kalabalık ve gürültülü bir sınıfta öğretmenin sesini daha kolay ayırt edip, odaklanabilirler. Kelime hafızaları gelişir, kendilerini daha iyi ifade edebilirler.

 

4. Hızlı Okuma Becerisi Kazandırır

piano-cocuk-08

Piyano çalarken aynı anda iki satırın okunması, hızlı bir nota takibi gerekmesi gibi nedenlerden dolayı piyano çalanların daha hızlı kitap okudukları biliniyor.

 

5. Dil ve Müzik Bağlantısı

piano-cocuk-10

Beynimizde dil ve müzik merkezlerinin birbirleri ile benzeşik çalıştığını hepimiz biliyoruz artık. Küçük yaşta başlayan Piyano Eğitimi çocukların birden fazla yabancı dil öğrenmesini kolaylaştırıyor.

 

6. Sayısal Zekayı Geliştirir

piano-cocuk-07

Sol beyin fonksiyonları üzerinde de etkisi büyük Piyano Eğitiminin. Piyano dersi alan öğrencilerin okuldaki matematik ve fen alanında göstermiş oldukları başarılar yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

 

7. Çalışma Disiplini Verir

piano-cocuk-09

Küçük yaşlardan itibaren düzenli alınan piyano dersleri çocukların hayatlarını daha disiplinli ve düzenli olarak kurgulamalarına yardımcı oluyor. Her ders tekrarında somut olarak ilerlediklerini görmeleri onlara hayatta çalışmanın ve tekrarların önemini farkettirir.

 

8. Hafızayı Geliştirir

piano-cocuk-04

Uzun yıllar piyano eğitimi alıp, büyük formlu eserler çalan ve bu eserlerden kendisine her an hazır halde bir repertuar hazırlayan öğrencinin; hafızasını ne kadar da geliştirdiğinin kanıtı oluyor.

 

9. Soyutlama Yeteneği Geliştirir

piano-cocuk-01

Başka türlü nasıl size ‘yağmur damlalarının göle düşme sesleri’ni notalar aracılığı ile betimleyebilir ki…

10. Vee Tabiii ki Zekayı Geliştirir!

piano-cocuk-06

Sağ ve sol beyni aynı anda kullanmak beyindeki sinirsel bağlantıları güçlendirir. Piyano ve IQ arasındaki bağlantı oldukça çarpıcı!  Okul öncesi çağlarından itibaren piyano dersi alan çocukların IQ’ları %50 oranında artıyor!

Sosyal medyada Paylaşın ...

Yorumunuzu ekleyin

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.