Piyano Çalmak istiyorum…

PİYANO ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Piyanolar, marka, model, kalite, kullanım amacı ve fiyatlarına göre değişkenlik göstermektedir. Piyano, sadece bir mobilya değildir. Önemli olan kullanım amacınız ve bütçenize en uygun piyanoyu bulabilmenizdir. Aynı marka aynı kalite, aynı boy, aynı teknik özelliklere sahip ve aynı yılın piyanoları bile kendi aralarında değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden piyano alırken mutlaka bir uzman yardımı alınız.Piyanoların fiyatları marka ve kalitelerine göre değişmektedir. Aşağı yukarı 2500TL’den başlayan fiyat aralığı kuyruklu piyanolarda 15.000TL-35.000TL’e kadar çıkabilmekte olup piyanoyu kullanacak kişinin ihtiyacına göre tercih edilebilir.Çocuğu piyano eğitimine  yeni başlayacak kişilerin piyano alırken dikkat etmeleri gerekenler; öncelikle piyanoyu koyacak yerinin olması ve piyanonun fiyatıdır. Ancak, küçük yaşta çocuklarını piyanoya başlatmak isteyen kişiler, hem ekonomik olarak aile bütçesine yük getirmesi, hem de piyanonun taşınması zor olduğu için öncelikle bir org ya da dijital piyano alarak çocuklarındaki yeteneği tespit  etmeleri ve bu işi yapabileceklerine inandıktan sonra piyano almaya yönelmeleri önerilir.

 

KİMLER PİYANO ÇALMAYA DAHA UYGUNDUR?

Piyano öğrenmek için belli bir zaman ayırmak gereklidir, bu çalışma zamanını ayıran  ve öğrenmeyi isteyen herkes piyano öğrenebilir. Profesyonelce öğrenmek isteyenler ancak küçük yaşta olmak zorundadırlar, ileri yaştakiler amatörce çalışmalarını yürütmek durumundadırlar. Piyano çalacak kişinin parmaklarının biraz esnek olmasında fayda vardır, elastikiyet olduğu zaman parmakları kullanmak daha kolay olacaktır. Piyano çalacak kişinin tırnaklarının uzun olmaması gerekir.

 

PİYANO ÇALMAK İÇİN MUTLAKA DERS ALMAK GEREKİR Mİ?

Piyano çalmak için mutlaka bilen bir kişiden ders almak gereklidir.  Kişi amatörce öğrenmek istiyorsa özel ders ya da müzik kursları ile bu ihtiyacını cevap bulabilir. Biraz daha ileri seviyede profesyonelce eğitim almak isteniyorsa ; o zaman kişinin konservatuar eğitiminden geçmesi gereklidir. Bu eğitim küçük yaşlarda başlamak zorundadır. İlkokul 3. 4. 5. sınıfta başlayan 6 yıl süren yarı zamanlı bir sistemdir, yarı zamanlıdan tam zamanlı geçiş imkanı da vardır. Tam zamanlı eğitim  ilköğretim 6’da başlar  ilköğretim 6., 7., 8. Sınıf olmak üzere  3 yıl,  lisede 4 yıl, üniversite de 4 yıl olmak üzere toplam 11 yıllık profesyonelce süren uzun bir çalışma yaşantısıdır. Aşağı yukarı yirmili yaşlardan sonra piyano öğrenmek isteyen kişiler özel ders yada müzik kursları ile piyano çalışmalarını yürütebilirler, ancak aldıkları derslerin dışında her gün en az bir ya da iki saat çalışarak düzenli bir şekilde ilerleyebilmeleri için gereklidir.

 

PİYANO ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Piyanolar kuyruklu ve konsol piyano olmak üzere ikiye ayrılır. Konsol piyanolar ev için imal edilmiş piyanolardır. Kuyruklu piyanolar konser salonlarında kabalık bir dinleyici topluluğuna ses verebilecek kapasitede çok yüksek volüme sahip büyük piyanolardır. Kapakları yukarıya doğru açılır, gerektiğinde o kapaklar çıkabilmektedir. Konsol piyanolar ev için kullanılan daha az volüm içeren piyanolardır. Ekonomik açıdan mukayese edilecek olursa kuyruklu piyanolar konsol piyanolara göre daha fiyatlıdır. Bütçeye daha uygun olan konsol piyanolardır. Kuyruklu piyanolar profesyoneller için eğer  ekonomik olarak elveriyorsa mekanda uygunsa evde de kullanılabilirler.

 

PİYANO ÇALMAK İÇİN NE KADAR ZAMAN AYRILMALIDIR?

Piyano çalmaya başlayan kişi her gün en az 1 ya da 2 saat çalışmalıdır.  Eğer profesyonelce ilgilenilecekse ya da daha ileri seviyelere gelmek istiyorsa kişi bu çalışmasını 3 ya da 4 saate de çıkarabilir. Bunların yanında kişi ders alıyorsa, öğretmeninden öncelikle nota öğrenir, notaları öğrendikten sonra  piyanoda nasıl duracağını, parmaklarını tuşların üzerinde nasıl kullanacağını  öğretmeni tarafından kendisine öğretilir. Çeşitli metotlar ve çalışma kitapları eşliğinde çalışmasına devam eder. Piyano dersleri, haftada bir veya iki ders şeklinde olmalıdır. Piyanoyu öğrenen kişi öğretmeni ile ders yaptıktan sonra, bir hafta kendisine verilen ödevi çalışır ve yaptığı çalışmayı bir hafta sonra öğretmenine  göstererek doğrular ve  yanlışlar karşılıklı ortaya çıkartılır ve yeni ödevler şeklinde yeni ders alınır.  Bir sonraki  hafta için hazırlanılarak çalışmalar ,bu şekilde devam eder.

 

PİYANOYA BAŞLAMAK İÇİN HANGİ YAŞLAR UYGUNDUR?

Piyanoya başlamak için 6-7 yaşları uygundur.Aileler profesyonel olarak çocukların piyanoya yönelteceklerse 7-8 yaşlarından itibaren ciddi şekilde eğitimlerini gözetim altına alabilirler. Küçük yaşlarda piyano eğitimine başlamak eklem hareketin esnekliği açısından daha elverişlidir. Eğer profesyonelce ilgilenilecekse 12-13 yaşından sonra geç kalınmış oluyor. Piyano öğrenecek çocuk konservatuara gitmeyi düşünüyor veya ailesi tarafından profesyonelce eğitim alması isteniyorsa ise tam zamanlı ile ilköğretim 6. sınıftan itibaren başlanmalıdır. Küçük yaştaki çocuklar için yarı zamanlı olarak da eğitime başlanabilme imkanı da olup ilköğretim 3,4,5. sınıflardan itibaren geçerli olmaktadır.